Powstał już nasz MURAL JOHN BAILDON w Katowicach przy ul. Gliwickiej 146. Namalowaliśmy go w związku ze zbliżającą się 250 rocznicą urodzin Johna Baildona i 200-leciem powstania HUTY BAILDON, które przypadnie już niebawem – bo w 2023 roku.
Inicjatorem powstania muralu był Oddział Zakładowy PTTK BAILDON i moja skromna osoba;), wraz z OM NSZZ Solidarność Baildon i RJP nr 7 Katowice – Załęże. Podziękowania należą się człowiekowi o tysiącu imion, Przewodniczącemu baildonowskiej Solidarności i RJP nr 7 oraz
długoletniemu Członkowi Zarządu PTTK BAILDON w jednej osobie – Panu Andrzejowi Karolowi.
Szczególne podziękowania należą się władzom miasta KATOwice i jego różnym instytucjom, dzięki którym mogliśmy sprawnie zrealizować MURAL Johna Baildona:
- Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej,
- KZGM Oddział Eksploatacji Budynków nr 6,
- Wydział Budynków i Dróg,
- Miejski Konserwator Zabytków,
- Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury,
- Miejski Zarząd Ulic i Mostów,
- I Zastępca Prezydenta Katowic – Pan Bogumił Sobula,
- Prezydent Miasta Katowice – Pan Marcin Krupa.
MURAL JOHN BAILDON KATOWICE zosłał zaprojektowany przez pracownię Jakuba Wiśniewskiego. Pragnę podkreślić, że KUBA cały projekt wykonał społecznie. Uczestniczył osobiście w pracach i korektach przy ścianie.
MURAL JOHN BAILDON KATOWICE namalował obywatel świata – Cam Camej. Artysta znany w KATO między innymi z MURALU KAZIMIERZA KUTZA. Malował na całym świecie: Nowy York, Los Angeles, Denver, Namibia; Barcelona, Berlin, Birmingham, Sztokholm, SZOPIENICE, a teraz ZAŁĘŻE !!!
Pracami przy ścianie kierował mgr inż. Andrzej Podsiedlik. Projekt koordynował Dyrektor Dawid Wąż.
“Dżentelmeni” o pieniądzach nie rozmawiają, ale…
Pozwolę sobie wymienić firmy i osoby, które miały największy wkład finansowy w powstanie muralu Johna Baildona w Katowicach:
- Węglokoks S.A. Prezes dr inż. Tomasz Heryszek
Zazwyczaj mówi się o symbolicznej cegiełce, którą wnosi się w dany projekt, ale w przypadku Węglokoksu była to prawdziwa cegła:).
Cieszę się, że w projekcie wzięły udział firmy wywodzące się z terenu HUTY BAILDON:
- Fabryka “WIERTŁA BAILDON” Prezes Marcin Salski,
- ESAB Sp. z o.o. (dawne Elektrody Baildon) Prezes Grzegorz Pietrusiński,
- BGH Polska Sp. z o.o. Prezes Marek Spyra,
- Sandvik Polska Sp. z o.o. (dawne Płytki Wieloostrzowe BAILDON) Dyrektor Adrian Bijak.
- Osoby prywatne, które wzięły udział w zbiórce na www.zrzutka.pl/baildon
Pieniądze szczęścia nie dają – ale jednak dobrze je mieć ;).
Chciałbym również podziękować trzem nieżyjącym osobom, dzięki którym pamięć o Johnie Baildonie dotrwała w dobrej formie do naszych czasów:
Henryk Christoph – były Dyrektor Huty Baildon i Prezes Oddziału PTTK BAILDON w latach 1972 – 1990; autor jedynej liczącej się publikacji o życiu i pracy JOHNA BAILDONA; wszystkie późniejsze prace bazują na Jego dokonaniach. Dzięki niemu został ocalony przed zniszczeniem
nagrobek Johna Baildona w Gliwicach.
Henryk Czarnik – długoletni Redaktor Naczelny “Głosu Baildonu”. Miłośnik postaci Johna Baildona; badacz jego życia i dokonań na Górnym Śląsku; dzięki Jego pracy wiemy dużo więcej o losach rodziny Baildonów do czasów nam współczesnych.
Zbigniew Malinowski – wielki miłośnik i propagator postaci Johna Baildona; Prezes Oddziału Zakładowego PTTK BAILDON w latach 1992 – 2009; Organizator wycieczek szlakiem Johna Baildona i akcji porządkowania grobu Johna Baildona na Cmentarzu Zasłużonych Hutników w Gliwicach. Dzięki niemu wielu z nas może się pochwalić zdjęciami “jak sprząta”. W chwili gdy Cmentarz Zasłużonych Hutników w Gliwicach był zagrożony likwidacją, podjął starania o przeniesienie grobu Johna Baildona do katowickiego Dębu. Cmentarz w Gliwicach udało się ocalić – obecnie jest już zadbany i niezwykle nastrojowy.
Mural powstał na ścianie budynku przy ul. Gliwickiej 146. Jest to nieruchomość w pobliżu HUTY BAILDON – inwestycji życia JOHNA BAILDONA – na którą będzie spoglądał z fasady budynku.
JOHN BAILDON był jedną z najwybitniejszych postaci rewolucji przemysłowej na Śląsku. Budowniczym hut i kopalń na terenie Gliwic, Chorzowa i Katowic. Pod jego nadzorem został wzniesiony pierwszy wielki piec opalany koksem na kontynencie europejskim. Był wizjonerem i wybitnym obywatelem ziemi śląskiej. Całe swoje dorosłe życie pracował na Górnym Śląsku, inwestując tu dorobek życia. Jest to bez wątpienia postać godna upamiętnienia i dalszego propagowania.
Rodzina Baildonów angażowała się nie tylko w rozwój przemysłu, kultury, ale również w postęp nauki i medycyny – przekazali między innymi 100 000 marek w złocie na badania nad nowotworami na Uniwersytecie Wrocławskim. Dzięki swojej lokalizacji u zbiegu ruchliwej ulicy Bocheńskiego i Gliwickiej mural jest znakomicie widoczny dla mieszkańców. Urozmaica wizerunek dzielnicy Załęże. Jest miłym wspomnieniem
dla pracowników HUTY BAILDON i mieszkańców Katowic, z których dziesiątki tysięcy pracowały w hucie założonej przez szkockiego inżyniera Johna Baildona. W 2023 roku minie 200 lat od powstania HUTY BAILDON.
Więcej o twórcy HUTY BAILDON można przeczytać na naszej stronie w zakładce JOHN BAILDON: www.pttkbaildon.pl/john-baildon
Zdjęcia i filmy MURAL JOHN BAILDON do obejrzenia w w galerii: www.pttkbaildon.pl/galeria i na
naszym F: facebook.com/pttkbaildon.
Z turystycznym pozdrowieniem:
wm