• Witamy na stronie KTK "WAGANT"
  • Zapraszamy na imprezy rowerowe KTK "WAGANT"
Copyright 2014 PTTK BAILDON

Korzystając z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies.

Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Wagant

Klub Turystyki Kolarskiej "Wagant"

    Sekcja Kolarska po raz pierwszy wzmiankowana była już w 1953r. kiedy powstało Koło PTTK przy Hucie "Baildon". Natomiast w historii Oddziału pierwsza wzmianka o Komisji Turystyki Kolarskiej pojawiła się w 1968r. Jako datę powołania Klubu Turystyki Kolarskiej "Wagant" przyjęto 1976r.

    W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosło zainteresowanie jazdą rowerową, zapanowała wręcz moda na rowery. Widać to także w historii naszego Klubu gdzie do 1998r. odbywało się rocznie kilka imprez przy minimalnej frekwencji. Natomiast w ostatnich latach rocznie organizujemy ok. 30-35 imprez rowerowych w których niejednokrotnie bierze udział ponad 100 osób.

    Zmianie uległa także metodyka organizowania tych imprez, obecnie bowiem przeważają wycieczki rowerowo-krajoznawcze. uczestniczymy także w rajdach rowerowych choć maleje zainteresowanie tego typu imprezami.

    W Klubie zrzeszonych jest kilkadziesiąt osób wśród których są członkowie PTTK nie tylko z naszego Oddziału, ale także z Siemianowic, O/Górnośląskiego i z Krakowa. W naszym gronie mamy 11 Przodowników Turystyki Kolarskiej, a wśród nich 9 zweryfikowanych dożywotnio. Mamy także w naszym gronie przedstawiciela międzynarodowej organizacji kolarskiej (AIT), przedstawiciela Krajowej Narady Aktywu Kolarskiego oraz przedstawicieli Regionalnej Federacji Kolarskiej Woj. Śląskiego. Posiadamy punkt weryfikacji KOT.

    Prezesem KTK "Wagant" w latach 1995-1996 był Śp. Ryszard Mielnik - Członek Honorowy PTTK, Honorowy Przodownik Turystyki Kolarskiej oraz Wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w latach 1974-1978, Członek Zarządu Głównego PTTK 1977-1981.

    KTK "Wagant" odznaczony jest Srebrną Honorową Odznaką PTTK - (Uchwała ZG PTTK z dnia 28.06.1991r.) oraz Złotą Honorową Odznaką PTTK - (Uchwała ZG PTTK z dnia 03.04.1997r.)

    Od 2003r. w dniu 1 maja organizujemy Mszę Świętą Rowerzystów, która odbywa się w plenerze i gromadzi zawsze przeszło 100 osób, a gościem honorowym bywa często Prezydent Katowic.

    Spośród wielu różnorakich imprez organizowanych przez nasz Klub należy wymienić wycieczki rowerowe po Wyżynie Śląskiej, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ziemi opolskiej a ostatnio nawet po Beskidach. Na tych wypadach zwiedzamy muzea, izby pamięci, ciekawe miejsca historyczne i przyrodnicze, poznajemy ciekawych ludzi a przede wszystkim naszą "małą ojczyznę".

    Njciekawszą imprezą była niewątpliwie wyprawa na Bornholm, która miała miejsce w dniach 29.06-08.07.2007r. Wzięło w niej udział 24 rowerzystów, którzy dotarli wpierw pociągiem do Świnoujścia, dalej promem na Bornholm, a potem pokonali ok. 450 km tras rowerowych na tej pięknej, duńskiej wyspie.

    Wycieczki odbywają się najczęściej w soboty, a informacje o nich można zasięgnąć w Biurze naszego Oddziału PTTK "Baildon", gdzie także należy zgłosić swój udział w imprezie.

    Obecne władze klubu wybrane zostały na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym Klubu KTK "Wagant" w październiku 2012 r.

    Jeżdżąc w grupie jest bezpieczniej, weselej i więcej można zobaczyć - zachęcamy do jazdy z KTK "Wagant" O/Baildon.


Zarząd Klubu

Prezes Elżbieta Praus
V-ce Prezes Wiesław Jabłoński
Skarbnik Gabriela Kowalska
Członek Zarządu   
Jerzy Piszka